The product is ok the quality is good. I get that individual packaging is costly and has to be passed on. It worked well for our hiking trip. But I think I would find a way to do it myself next time and save some money. $3.00 per pack was a bit steep. But again the product inside was great. Buy in Bulk same product and create my own packaging for hiking.